Quyidagilar yuridik xizmat faoliyatining asosiy yo‘nalishlari hisoblanadi:
direksiyaning huquqni qo‘llash faoliyatida qonun ustuvorligi va qonuniylikni ta’minlashni tashkil etish;
ishlab chiqilayotgan hujjatlar nazoratni olib borish;
direksiyaning qonun ijodkorligi faoliyatida ishtirok etish, qonunchilikni takomillashtirish yuzasidan takliflarni tayyorlash masalalarida ularning tuzilmalari ishini muvofiqlashtirish;
xodimlarning huquqiy madaniyati va huquqiy savodxonligini oshirish, ularga qabul qilinayotgan normativ-huquqiy hujjatlarning mazmun va ahamiyatini, shu jumladan zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari orqali etkazishda ishtirok etish;
shartnomaviy-huquqiy va talabnoma-da’vo ishlarini yuritish, direksiyaning mulkiy va boshqa manfaatlarini ishonchli himoya qilinishini ta’minlash.
Yuridik xizmat faoliyatining asosiy yo‘nalishlarini bajarish uchun quyidagi funksiyalarni amalga oshiradi:
1) direksiyaning huquqni qo‘llash faoliyatida qonun ustuvorligi va qonuniylikni ta’minlashni tashkil etish sohasida:
a) direksiyada qonun buzilishlarini, ularning sabablari va shart-sharoitlarini bartaraf etish yuzasidan takliflar kiritadi, ushbu chora-tadbirlarni amalga oshirishda ishtirok etadi;
b) direksiyaning rahbariyatiga taqdim qilinadigan buyruqlar, shartnomalar va yuridik tusdagi boshqa hujjatlar loyihalarini ularning qonunchilikka muvofiqligi yuzasidan ekspertizadan o‘tkazadi hamda ular bo‘yicha e’tiroz va takliflar bo‘lmasa, viza qo‘yadi. Bunda loyihalarga yuridik xizmat tomonidan davlat organi va tashkilotining boshqa tarkibiy tuzilmalaridan (xodimlaridan) keyin viza qo‘yiladi;
v) mustaqil ravishda yoki boshqa tuzilmalar bilan birgalikda buyruqlar, shartnomalar va yuridik tusdagi boshqa hujjatlarini ishlab chiqish, ularga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish, shuningdek ularni o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblash to‘g‘risida takliflar tayyorlaydi;
g) direksiyaning tegishli tuzilmalarida huquqni qo‘llash amaliyotini o‘rganadi, tahlil qiladi va umumlashtiradi, uni takomillashtirish bo‘yicha takliflar tayyorlaydi va rahbariyatga kiritadi;
d) direksiyaning boshqa tuzilmalari bilan birgalikda direksiya tegishli tuzilmalar va ularning mansabdor shaxslari faoliyatida qonuniylikning buzilishi ko‘rsatilgan arizalar, takliflar va shikoyatlarni ko‘rib chiqishda ishtirok etadi;
e) direksiyada boshqaruv tizimini takomillashtirish, davlat organi tizimiga kiradigan tuzilmalar va ularning mansabdor shaxslarining huquq va majburiyatlarini belgilash bo‘yicha takliflar ishlab chiqishda ishtirok etadi;
j) direksiyada mehnat haqidagi qonunchilikka rioya etilishini ta’minlashda, shu jumladan mehnat munosabatlarini tartibga soluvchi huquqiy hujjatlarni (mehnat shartnomasi, jamoa shartnomasi, jamoa bitimi va boshqalarni) ishlab chiqishda ishtirok etadi, ushbu hujjatlar loyihalarining qonunchilikka muvofiqligini tekshiradi va huquqiy xulosa beradi;
2) direksiya tomonidan ishlab chiqilayotgan (qabul qilinayotgan) huquqiy hujjatlar loyihalarining qonunchilikka muvofiqligi ustidan nazoratni olib borish, shuningdek direksiyaning qonun ijodkorligi faoliyatida ishtirok etish, qonunchilikni takomillashtirish yuzasidan takliflarni tayyorlash masalalarida uning tuzilmalari ishini muvofiqlashtirish sohasida:
a) direksiyaning norma ijodkorligi faoliyatining joriy va istiqbolli rejalarini ishlab chiqadi yoki ularning ishlab chiqilishida, amalga oshirilishi va bajarilishini nazorat qilishda ishtirok etadi;
b) direksiya vakolatiga kiradigan masalalar bo‘yicha normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqadi yoxud ishlab chiqishda ishtirok etadi;
v) ekspertizadan o‘tkazish yoki kelishish uchun taqdim etilgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini mustaqil yoki boshqa tuzilmalar bilan birgalikda huquqiy ekspertizadan o‘tkazadi, ularning qonunchilikka, qonunchilik texnikasi qoidalariga, havola qiluvchi normalar qo‘llanilishining asosliligi va maqsadga muvofiqligi, shuningdek ularda korrupsiyaga sabab bo‘ladigan omillarning mavjud emasligi yuzasidan huquqiy xulosalar tayyorlaydi;
g) direksiya faoliyati sohasida davlat boshqaruvini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqishda ishtirok etadi;
d) direksiyaga kelib tushgan va o‘zi tomonidan chiqarilgan huquqiy hujjatlarning tizimlashtirilgan hisobini belgilangan talablarga muvofiq yuritadi, ularning saqlanishini va nazorat holatida bo‘lishini ta’minlaydi;
e) direksiyaning normativ-huquqiy hujjatlar fondini to‘ldirish, shu jumladan fondni kodekslar, qonunlar, sharhlar, axborotnomalar va boshqa huquqiy nashrlar bilan butlash choralarini ko‘radi, davlat organi va tashkiloti rahbariyatiga huquqiy nashrlarga obuna bo‘lish haqida takliflar kiritadi;
j) direksiya vakolatiga kiradigan masalalar bo‘yicha qonun hujjatlari to‘plamlarini nashr etishga tayyorlaydi;
3) direksiya xodimlarining huquqiy madaniyati va huquqiy savodxonligini oshirish, ularga qabul qilinayotgan normativ-huquqiy hujjatlarning mazmun va ahamiyatini, shu jumladan zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari orqali etkazish sohasida:
a) direksiyaning rahbariyati uchun qonunchilik masalalari bo‘yicha tahliliy materiallar tayyorlaydi;
b) direksiya xodimlarining huquqiy bilimlarini oshirish tadbirlarini tashkil etish to‘g‘risida takliflar kiritadi, ushbu tadbirlarni o‘tkazishda ishtirok etadi;
v) direksiya faoliyatiga tegishli qonunchilikni targ‘ib qilish ishlarini amalga oshiradi;
g) direksiya xodimlarining murojaatlari bo‘yicha ularga direksiya faoliyatiga tegishli huquqiy hujjatlarni topishga ko‘maklashadi, zarur hollarda ularning qoidalari bo‘yicha tushuntirishlar beradi;
d) qonunchilikka kiritilgan o‘zgartirishlar haqidagi ma’lumotlarni, sud amaliyotini, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining huquqiy ishlarga taalluqli ko‘rsatmalarini direksiya tuzilmalariga etkazadi;
4) shartnomaviy-huquqiy va talabnoma-da’vo ishlarini yuritish, direksiyaning mulkiy va boshqa manfaatlarini ishonchli himoya qilinishini ta’minlash sohasida:
a) direksiya, shuningdek fuqarolar bilan nizolar vujudga kelganda, mustaqil yoki boshqa tarkibiy tuzilmalar bilan birgalikda ularni sudgacha hal etish choralarini ko‘radi;
b) boshqa tuzilmalar bilan birgalikda direksiya tomonidan shartnomalarni tayyorlash va tuzish ishlarida ishtirok etadi, ularning qonunchilikka muvofiqligini tekshiradi hamda shartnomalar loyihalariga, agar e’tiroz va takliflar bo‘lmasa, viza qo‘yadi. Bunda loyihalarga yuridik xizmat tomonidan davlat organining boshqa tarkibiy tuzilmalaridan (xodimlaridan) keyin viza qo‘yiladi;
v) shartnomalarni tuzish, bajarish, o‘zgartirish va bekor qilishning belgilangan tartibiga rioya etilishini nazorat qiladi;
g) direksiya tomonidan tuzilgan shartnomalarni zarur darajada bajarish bo‘yicha takliflar kiritadi, shartnomaviy munosabatlarni takomillashtirish yuzasidan takliflar ishlab chiqishda ishtirok etadi;
d) direksiyaning manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha talabnomalar tayyorlashda va direksiyaga nisbatan bildirilgan talabnomalarni ko‘rib chiqishda ishtirok etadi, direksiyada talabnomalar bildirish va ularni ko‘rib chiqish tartibiga rioya etilishini nazorat qiladi;
e) tegishli tuzilmalar bilan birgalikda direksiyaning debitorlik va kreditorlik qarzlari ahvolini o‘rganadi, ularning miqdorini kamaytirish choralarini ko‘radi;
j) shartnomaviy munosabatlardan kelib chiqadigan nizolar yuzasidan da’vo ishlarini olib boradi;
z) direksiyaning mulkiy va boshqa manfaatlarini huquqiy himoya qilish uchun zarur bo‘lgan hujjatlarni tayyorlashda hamda belgilangan tartibda sud majlislarida ishtirok etadi;
i) mulkni saqlash masalalari bo‘yicha huquqiy tusdagi hujjatlar loyihalarining qonun hujjatlariga muvofiqligini tekshiradi va ularni tayyorlashda ishtirok etadi;
k) boshqa tarkibiy tuzilmalar bilan birgalikda direksiyada mulkning talon-toroj qilinishi, kamomad va noishlab chiqarish xarajatlarining kelib chiqishi sabablari va sharoitlarini tahlil qiladi hamda ularni bartaraf etish choralarini ko‘radi, mulkning talon-toroj qilinishi va kamomad holatlari bo‘yicha materiallarni huquqni muhofaza qilish organlariga yuborish uchun rasmiylashtiradi;
l) moddiy boyliklar va pul mablag‘larini hisobdan chiqarish to‘g‘risidagi hujjatlar loyihalari, shuningdek qonun buzilishlari va suiiste’mollar aniqlangan auditorlik tekshiruvlari va xatlovdan o‘tkazish dalolatnomalari bo‘yicha huquqiy xulosalar beradi.
Direksiyaning yuridik xizmati qonun hujjatlariga muvofiq boshqa funksiyalarni ham amalga oshiradi.
Yuridik xizmat va uning xodimlariga ushbu Nizomda yoki boshqa qonun hujjatlarida nazarda tutilmagan funksiyalar yuklatilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.

The main activities of the legal service are:
participation in the lawmaking activity of the Directorate, coordination of the work of their constituent structures on preparation of proposals for the improvement of the legislation;
Increase the legal culture and legal literacy of employees, participate in the delivery of the content and significance of adopted normative and legal acts, including through modern information and communication technologies;
contractual and legal and suit-legal proceedings, ensuring reliable protection of the property and other interests of the division.
In order to fulfill the main lines of legal service, the following functions are implemented:
1) in the field of the rule of law and the rule of law in the exercise of the directive:
a) makes proposals on elimination of violations of law, their causes and conditions, and participates in the implementation of these measures;
b) Executes orders, contracts, and other documents of a legal nature submitted to the board of directors for their compliance with the law and issues a visa if there are no objections or suggestions on them. At the same time, the projects will be issued after the legal service by other structural subdivisions of the public body and organization;
c) prepare proposals, either independently or together with other structures, on development, amendment and addition of orders, agreements and other legal documents, as well as on their invalidation;
d) study, analyze and summarize the practice of law enforcement in the relevant units of the administration, prepare and submit proposals on its improvement;
d) together with other bodies of the Directorate, the Directorate takes part in the consideration of applications, proposals and complaints, which reflect the violation of law in the activities of relevant structures and their officials;
e) Participates in development of proposals on improvement of the management system in the Direction, defining the rights and obligations of the bodies of the state body and their officials;
j) Participates in the provision of observance of labor legislation in the Direction, including the development of legal acts regulating labor relations (labor contract, collective bargaining agreement, collective bargaining agreement, etc.), checks the compliance of these draft laws with legislation and gives legal conclusions;
2) in the area of coordination of the work of the structural subdivisions on control over compliance of the drafts of the legal acts developed by the Direction, as well as participation in the activity of the Directorate in the legislative activity, preparation of proposals for the improvement of the legislation:
a) develops or implements the current and perspective plans of the regulatory activity of the steering unit or supervises their development, implementation and enforcement;
b) develops or develops normative-legal acts on issues within the competence of the Directorate;
c) carry out legal examination of the draft normative-legal acts submitted for expertise or co-ordination with independent or other structures, their legality, the principles of legal technique, the relevance and validity of the application of admissible norms, prepares legal conclusions on the absence of factors;
d) participate in the development of suggestions for the improvement of public administration in the sphere of steering activity;
d) maintains systematized accounting records received by the direction and issued by itself, in accordance with the requirements, ensures their safety and control;
e) To supplement the normative-legal documents of the Directorate, including the fund with its codes, laws, reviews, bulletins and other legal acts, make suggestions to the management of the state body and organization for subscription to legal editions;
j) prepares for the publication of the collection of legislative acts on matters within the competence of the Directorate;
3) increase of the legal culture and legal literacy of the staff, the content and significance of adopted normative and legal acts, including modern information-communication technology
a) Prepares analytical materials on legal issues for the direction of the Director;
b) Makes proposals on the organization of measures to raise legal awareness of the staff members of the Direction;
c) carries out the propaganda of the legislation concerning the activity of the direction;
d) assist in the direction of the staff of the Direction to find the relevant legal acts in the direction of the directorate, and, where appropriate, provide explanations on their rules;
d) transmits data on changes in the legislation, judicial practice and instructions on legal acts of the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan to the headquarters structures;
4) in the sphere of execution of contractual and petition-file, reliable protection of the property and other interests of the division:
(a) In the event of a dispute, as well as in case of a dispute with the citizens, together with the independent or other structures, shall take measures to prejudice them;
b) Together with other structures, participate in the preparation and conclusion of contracts by the Directorate, check their compliance with the legislation and issue a visa, if there are no objections or suggestions to the draft agreements. At the same time, the projects will be issued after the legal service by other structural subdivisions (employees) of the state body;
c) monitor the compliance with the established procedure for conclusion, execution, modification and cancellation of contracts;
g) Makes proposals on the proper execution of contracts signed by the Directorate and participates in the development of proposals for the improvement of contractual relations;
d) takes part in the preparation of applications for protection of the direction of the Direction and consideration of the applications for the direction of the direction, supervises observance of the order of filing and consideration of the application in the Direction;
e) Together with relevant agencies examines the status of the receivables and payables of the branch, and measures to reduce their size;
j) conduct claims on disputes arising from contractual relationships;
h) participate in the preparation of documents required for the legal protection of the property and other interests of the division and in the established procedure;
i) Checks compliance of draft legal documents on property protection with the legislation and participates in their preparation;
k) together with other structural units, analyzes the causes and conditions of property leakage, deficits and outbound costs, and takes measures to eliminate them, the right of property acquisition and income law enforcement draws up to send to the authorities;
l) draft legal documents and bill of lading, as well as legal infringements and abuses, provide legal conclusions on identified audits and certificates of incitement.
The legal service of the Directorate also carries out other functions in accordance with the legislation.
The juridical service and its employees shall not be liable for the functions not envisaged by the present Charter or other legislative acts.