Bo‘limning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
pudratchilar bilan birgalikda tanlov savdolari natijalariga ko‘ra va vakolatli ekspertiza organlari tomonidan o‘rnatilgan tartibda tekshirilgan va ishlab chiqarishga ruxsat etilgan, tasdiqlangan loyiha-smeta hujjatlari asosida pudrat shartnomalari va ob’ektlarda oyma-oy ishlarni bajarish grafigini tuzilishini ta’minlash;
qurish, rekonstruksiya qilish, to‘la va ta’mirlash ob’ektlarida qurilish va ta’mirlash davrida doimiy texnik kuzatuv nazoratni ta’minlash;
ob’ektlarda bajarilgan ish hajmlari va qiymatlarini tuzilgan ma’lumotnoma hisob-fakturalarga asosan viloyatlarga biriktirilgan mutaxassislar orqali oyma-oy moliyalashtirish uchun qabul qilish;
bajarilgan qurilish-montaj ishlarini qabul qilishda loyiha-smeta xujjatlarida belgilangan hajm va qiymatlarning o‘zaro mosligiga amal qilish;
qurish, rekonstruksiya qilish, ta’mirlash jarayonida texnologik bosqichlarini olib borilishining to‘g‘riligi, bajariladigan ishlar sifati yuzasidan texnik nazoratni amalga oshirish;
pudratchilar tomonidan loyiha-smeta xujjatlari asosida to‘liq tugallangan ob’ektlarni belgilangan tartibda foydalanishga qabul qilishni ta’minlash.
Bo‘limning asosiy funksiyalari quyidagilardan iborat:
ishlatilayotgan qurilish materiallarni, konstruksiyalarni, mahsulotlarni sifati va mosligi, nazorat namunalarining ishlab chiqarish hamda laboratoriya sinovlari natijalari davlat standart talablariga (GOST) javob berishini, ishlarni bajarish va mualliflik nazorati jurnallaridagi yozuvlarni to‘g‘ri olib borilishini doimiy nazorat qilish;
qurilish maydonini va geodezik nuqtalarni belgilangan muddatlarda, o‘rnatilgan tartibda pudratchilarga topshirish, va qurilish jarayonida ob’ektda muntazam geodezik nazoratni o‘rnatish hamda olib borish;
Umumfoydalanuvdagi avtomobil yo‘llarini qurish, qayta qurish va to‘la ta’mirlash ishlari bo‘yicha qurilish-montaj ishlarini ish hajmlarini, qoldiq qiymatini hisoblash va uni qayta hisoblash jarayonlarida ishtirok etish;
shartnoma majburiyatlari bajarilmaganligi uchun pudratchi, loyiha qidiruv va boshqa tegishli tashkilotlardan jarima (penya) undirish to‘g‘risidagi da’volarni tegishli bo‘limlar bilan ko‘rib chikishda katnashish;
qurilish normalari va qoidalariga hamda boshqa amaldagi normativ hujjatlarga muvofiq qurilish, rekonstruksiya qilish, to‘la ta’mirlash ishlari tugallangan ob’ektlarni belgilangan tartibda foydalanishga qabul qilishini ta’minlash;
Jumladan:
bosh pudratchi tashkilot bilan birgalikda qurilishi tugallangan ob’ektlar bo‘yicha Davlat va ishchi qabul qilish komissiyasiga zarur hujjatlarni taqdim etish va ob’ektlarni belgilangan tartibda foydalanishga topshirilishida ishtirok etish;
foydalanishga qabul qilingan ob’ektlarning ijro xujjatlarini, Davlat va ishchi komissiyasining qabul qilish dalolatnomalarini barcha ilovalar bilan birgalikda pudratchilardan foydalanuvchi tashkilot va korxonalarga topshirish;

ensuring the timely execution of contractual works contracts for contractors and contractors based on the results of competitive bidding and contracted designated by the competent expert authority in accordance with established and approved production designs;
Provision of continuous technical monitoring during construction and reconstruction of objects of construction, reconstruction, repair and upgrade;
Acceptance of volume and volume of works performed on objects on a monthly basis through experts, attached to the regions, on the basis of invoices drawn up;
compliance with the uniformity of the dimensions and values set in the design and estimate documentation for the construction and erection works completed;
the correctness of the technological steps in the process of construction, reconstruction, repairs, technical supervision of the quality of works performed;
Ensure that contractors complete acceptance of fully completed facilities on the basis of the design and estimate documentation.
The main functions of the department are:
continuous monitoring of the quality of construction materials, constructions, quality and compatibility of products used, results of production and laboratory tests, compliance with state standard requirements (GOST), correct recording of works and record keeping;
construction sites and geodetic points in the established time, to contractors, and to establish and maintain regular geodetic control at the facility during construction;
Participation in the process of calculating and recalculation of work volumes, residual value of construction and assembly works on construction, reconstruction and overhaul of motor roads of general use;
participation in consideration of allegations of penalty (penalty) by the contractor, project search and other relevant organizations for failure to fulfill contractual obligations;
ensuring that the completed construction, reconstruction, repair works in accordance with the established norms and regulations and other normative acts are completed in accordance with established procedure;
Including:
submitting the necessary documents to the State and Recruitment Commission for the completed facilities together with the contracting organization and participating in the commissioning of the facilities in accordance with the established procedure; transfer of execution documents of objects accepted for use, acts of acceptance of the State and working commissions with all applications together with organizations and enterprises using contractor;
non-acceptable use of objects constructed without the solution of normative documents and approved design and estimate documentation requirements.