Бўлимнинг асосий вазифалари қуйидагилардан иборат:
- халқаро, давлат ва маҳаллий аҳамиятидаги умумий фойдаланишдаги автомобиль йўлларини ривожлантириш (истиқболдаги) қисқа ва узоқ муддатли Дастурларини шакллантириш;
- Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2003 йил 12 сентябрдаги 395-сонли ва 2017 йил 17 апрелдаги 222-сонли қарорларига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлигига ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Республика йўл жамғармасига марказлашган капитал қўйилмалар лимити бўйича прогноз кўрсаткичларини ишлаб чиқиш;
- Умумфойдаланувдаги автомобил йўлларини қуриш, қайта қуриш ва тўла таъмирлаш ишлари бўйича қурилиш-монтаж ишларини иш ҳажмларини, қолдиқ қийматини ҳисоблаш ва уни қайта ҳисоблаш жараёнларида иштирок этиш;
- халқаро, давлат ва маҳаллий аҳамиятидаги умумий фойдаланишдаги автомобиль йўлларини ривожлантириш Дастурларига киритилган объектларда олиб борилаётган ишларни мониторингини олиб бориш;
- дастурларга киритилган халқаро, давлат ва маҳаллий аҳамиятидаги умумий фойдаланишдаги автомобиль йўлларидаги объектларда Республика йўл жамғармаси маблағлари ва халқаро молия институтлари маблағларини ўзлаштирилиши юзасидан мониторинг олиб бориш;
- умумий фойдаланишдаги автомобиль йўлларида олиб борилаётган қурилиш ишлари тўғрисидаги маълумотларни ўрнатилган тартибда Ўзбекистон Республикаси Автомобиль йўллари давлат қўмитаси, тегишли вазилик ва ташкилотларга ҳамда Вазирлар Маҳкамасига тақдим этиш учун тайёрлаб раҳбариятга киритиш;
-белгиланган муддатда раҳбарият топшириқларини амалга оширилишини таъминлаш ва фуқароларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш.
Юклатилган вазифалардан келиб чиқиб, Бўлим қуйидаги функцияларни амалга оширади:
- дастурларга асосан халқаро, давлат ва маҳаллий аҳамиятидаги умумий фойдаланишдаги автомобиль йўлларида марказлаштирилган капитал қўйилмаларни жорий йилда ўзлаштирилиши ва келгуси йилларда харажатлар прогнозини аниқлайди;
- халқаро, давлат ва маҳаллий аҳамиятидаги умумий фойдаланишдаги автомобиль йўлларини ривожлантириш (истиқболдаги) қисқа ва узоқ муддатли Дастурларини шакллантиришда иштирок этади;
- халқаро, давлат ва маҳаллий аҳамиятидаги умумий фойдаланишдаги автомобиль йўлларини қуриш, реконструкция қилиш ва тўла таъмирлаш объектларининг қурилиш манзилли рўйхати ҳамда лойиҳа қидирув ишлари манзилли рўйхатини шакллантиради ва белгиланган тартибда тегишли вазирлик ва ташкилотлар билан келишади ва расмийлаштиради;
- қурилишларнинг манзилли рўйхатига киритилган халқаро, давлат ва маҳаллий аҳамиятидаги умумий фойдаланишдаги автомобиль йўлларига талаб этиладиган қурилиш ва ёқилғи-мойлаш материаллари заҳирасини яратиш учун Ҳукуматга таклифлар тайёрлайди ва мониторингини олиб боради;
- қурилишларнинг манзилли рўйхатига киритилган халқаро, давлат ва маҳаллий аҳамиятидаги умумий фойдаланишдаги автомобиль йўлларидаги объектларда қурилиш-монтаж ишларини сифатли бажарилишига ва белгиланган муддатларда фойдаланишга топширилишига тўсқинлик қилувчи муаммоларни аниқлайди ва уларни бартараф этиш юзасидан таклифлар ишлаб чиқади;
- дастурларга киритилган халқаро, давлат ва маҳаллий аҳамиятидаги умумий фойдаланишдаги автомобиль йўлларидаги қурилиш объектларига капитал қўйилма лимитларини йўналтириш ва қайта тақсимлаш юзасидан таклифлар тайёрлайди;
- Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда халқаро, давлат ҳамда маҳаллий аҳамиятидаги умумий фойдаланишдаги автомобиль йўлларини сифатли сақлашда мавжуд АБЗ, АБЦ ТМС линиялари, Йўл таъмирлаш бўлимларининг роли ва қувватларини комплекс таҳлил қилади.

- Formation of short-term and long-term programs for the development of public roads of international, national and local significance;
- In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated September 12, 2003, № 395 and April 17, 2017, № 222, to the Ministry of Economy of the Republic of Uzbekistan and the Republican Road Fund under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, development of forecast parameters on the limits.
- Participation in the process of calculating and recalculation of work volume, residual value of construction and assembly works on construction, reconstruction and complete repair of public roads;
- Monitoring of the work being performed on the objects included in the Roads of General Use Roads of international, state and local significance;
- Monitoring of funds of the Republican Road Fund and funds of international financial institutions on the objects of public roads of international, national and local significance included in the programs;
- Preparation and submission to the Board of Directors of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Roads, to the relevant bodies and organizations and submit them to the Cabinet of Ministers in accordance with the established procedure the data on the construction work on public roads;
- Ensure implementation of the instructions of the President within the specified term and consideration of citizens' appeals.
Depending on the tasks, the Department performs the following functions:
- Determines the projected cost estimates for centralized capital investments on public roads of international, national and local significance in the current year;
- participates in formation of short-term and long-term programs of development (perspective) of public roads of international, state and local significance;
- Establish a targeted list of designs for the construction, reconstruction and repair of public roads of international, state and local significance and address the relevant ministries and agencies in the prescribed manner;
- Prepares and monitors proposals for the Government to create a reserve of construction materials and fuel and lubricants required for public, international, state and local roads incorporated into the address list of constructions;
- Identifies problems that prevent the quality and timely commissioning of construction and assembly works on public roads of international, state and local significance, included in the design list of construction, and elaborates proposals for their elimination;
- Prepares proposals on redistribution and redistribution of capital investment limits for construction sites on public roads of international, state and local significance included in the Program;
- Complex analysis of the role and capacities of the ABZ, ABS TMS lines, Road repair departments, which are in the best quality of public roads of international, state and local significance in the Republic of Karakalpakstan and other regions.