info@direksiya.uz (71) 237-32-04 9:00 дан 18:00 гача
Асосий/ Мамлакат янгиликлари / Ўзбекистон Президентининг Туркманистон Президенти билан телефон орқали мулоқоти тўғрисида
Ўзбекистон Президентининг Туркманистон Президенти билан телефон орқали мулоқоти тўғрисида
• Admin
• 4692
• 22,11-2018
13-ноябр куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбатда давлат раҳбарлари кенг коʻламли икки томонлама ҳамкорликнинг ҳолати ва уни олий даражада эришилган келишувлар доирасида ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Ўзбекистон ва Туркманистон раҳбарларининг мунтазам учрашув ва мулоқотлари икки томонлама доʻстлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, иқтисодиётнинг турли тармоқларида амалий ҳамкорликни кенгайтириш учун ишончли пойдевор боʻлиб хизмат қилаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Президентлар оʻзаро товар айирбошлашни коʻпайтириш, саноат, энергетика ва қишлоқ хоʻжалигида кооперацияни кучайтириш, самарали транспорт йўлакларини шакллантириш, ҳудудлараро ва гуманитар алмашувни фаоллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратдилар.
Томонлар ҳамкорликнинг энг муҳим йўналишлари, жумладан, минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таʼминлаш, замонавий хатар ва таҳдидларга қарши курашиш, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, энергетик салоҳиятни самарали ривожлантириш борасидаги ёндашув ва позициялари муштарак эканини қайд этдилар.
Икки ва кўп томонлама кенг коʻламли ҳамкорликни давом эттириш, шунингдек, халқаро майдонда ташаббусларни ўзаро қоʻллаб-қувватлаш ва минтақада йирик инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Давлат раҳбарлари қардош Оʻзбекистон ва Туркманистон халқларининг фаровонлиги ёʻлида кўп асрлик доʻстлик, яхши қўшнилик ва стратегик шериклик тамойилларига асосланган коʻп қиррали муносабатларни изчил кенгайтириш ва мустаҳкамлаш борасида интилишлари қатъий эканини яна бир бор тасдиқладилар.

Главная/ Новости страны / О телефонном разговоре Президента Узбекистана с Президентом Туркменистана
13 ноября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В ходе беседы главы государств обсудили состояние и перспективы развития многопланового сотрудничества между двумя странами в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
С глубоким удовлетворением отмечено, что регулярные встречи и контакты лидеров Узбекистана и Туркменистана являются надежным фундаментом для дальнейшего укрепления двусторонних отношений дружбы и стратегического партнерства, расширения практического сотрудничества в различных отраслях экономики.
Президенты уделили особое внимание вопросам наращивания взаимного товарооборота, усиления кооперации в промышленности, энергетике и сельском хозяйстве, формирования эффективных транспортных коридоров, активизации межрегиональных и гуманитарных обменов.
Стороны констатировали общность подходов и позиций по наиболее важным аспектам взаимодействия, в том числе по обеспечению региональной безопасности и стабильности, противодействию современным вызовам и угрозам, рациональному использованию водных ресурсов, эффективному развитию энергетического потенциала.
Подчеркнута важность продолжения тесного сотрудничества по широкому спектру вопросов двусторонней и многосторонней повестки, а также взаимной поддержки продвижения инициатив на международной арене и реализации крупных инфраструктурных проектов в регионе.
Главы государств вновь подтвердили твердую приверженность последовательному углублению и укреплению многогранных отношений, основанных на принципах многовековой дружбы, добрососедства и стратегического партнерства на благо братских народов Узбекистана и Туркменистана.