Davlatimiz rahbari Qoraqalpogʻistonga tashriflari chogʻida hudud iqtisodiyotini rivojlantirish, ijtimoiy sharoitlarni yaxshilash boʻyicha tizimli chora-tadbirlarni belgilab bergan edi. Oʻtgan davrda hududda qator loyihalar hayotga tatbiq etildi. "Obod qishloq", "Obod mahalla" dasturlari doirasida keng koʻlamli obodonlashtirish ishlari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz dastlab Nukus xalqaro aeroportida amalga oshirilgan modernizatsiya ishlarini koʻzdan kechirdi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil yanvar oyidagi tashrifi chogʻida berilgan topshiriqlar ijrosi doirasida bu yerda qariyb 80 milliard soʻmlik ish bajarilgan. Aeroport binosi rekonstruksiya qilinib, terminal kengaytirilgan, zamonaviy jihozlangan.
Shavkat Mirziyoyev Nukus xalqaro aeroporti Qoraqalpogʻistonni iqtisodiy rivojlantirish, biznes aloqalarni kengaytirish, turistlar oqimini koʻpaytirishga xizmat qilishini taʼkidladi.
Prezidentimiz Moʻynoq tumaniga tashrif buyurdi.
Keyingi yillarda hududdagi ekologik holatni yaxshilash, aholini toza ichimlik suvi bilan taʼminlash, yangi ish oʻrinlari yaratish boʻyicha bajarilgan manzilli chora-tadbirlar natijasida odamlar turmush darajasi sezilarli oshdi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 28-fevraldagi"2017-2018 yillar davrida Qoraqalpogʻiston Respublikasining Moʻynoq tumanini iqtisodiy rivojlantirish va aholi bandligini taʼminlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi qaroriga muvofiq toʻqimachilik, farmatsevtika va elektrotexnika mahsulotlari, tomchilab sugʻorish uskunalari, plastmassa quvurlar ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyildi, baliqchilik va turizmni rivojlantirish boʻyicha imkoniyatlar ishga solindi.
2019-yilda Moʻynoq tumanida yana koʻplab – sanoat sohasida 12 ta, qishloq xoʻjaligida 5 ta, xizmat koʻrsatish boʻyicha 14 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ijtimoiy soha obyektlari qurish va taʼmirlash, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish boʻyicha loyihalar ishlab chiqilgan. Shavkat Mirziyoyev ushbu loyihalar bilan tanishdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Orolboʻyi xalqaro innovatsiya markazi taqdimotida uning hudud ijtimoiy-iqtisodiy hayotidagi ahamiyati alohida taʼkidlandi. Ushbu innovatsiya markazi Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 24 avgust kuni boʻlib oʻtgan Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi taʼsischi davlatlari rahbarlari kengashining majlisida bildirgan tashabbusi natijasidir. Oʻshanda Prezidentimiz Orolboʻyi hududiga innovatsion yechimlar va xorijiy investitsiyalarni jalb etish, "yashil iqtisodiyot"ni rivojlantirish, ilmiy-amaliy tadqiqotlar olib borish va boshqa masalalar boʻyicha muhim takliflarni ilgari surgan edi.
Koʻp oʻtmay, 2018-yil 16-oktyabr kuni Islom taraqqiyot banki va Shoʻrlanish sharoitida biodehqonchilik xalqaro markazining ilmiy-texnik koʻmagida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Orolboʻyi xalqaro innovatsiya markazi tashkil etildi. Orol dengizining qurib qolgan qismidagi shoʻrlangan yerlarda ilmiy-tadqiqot va amaliy ishlar koʻlamini kengaytirish, ekotizimni yaxshilashga ilgʻor tajribalar va innovatsiyalarni joriy etish, sahroni daraxtzorga aylantirish, qurgʻoqchilikni boshqarish, chorvachilikni rivojlantirish kabi vazifalar uning asosiy maqsadi etib belgilandi.
Hozirgi kunda bu maqsadlar uchun Innovatsion rivojlanish vazirligi, xalqaro tashkilotlar, jumladan, Fransiya taraqqiyot agentligi mablagʻlari yoʻnaltirilmoqda.
Hudud hayoti uchun yana bir ahamiyatli loyiha Oʻrmon xoʻjaligi davlat qoʻmitasi hamda Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasi tomonidan Orol dengizining qurigan tubida 500 ming gektar oʻrmon barpo etish loyihasidir. Shu paytgacha yaratilgan yaylovlar buning imkoni borligini koʻrsatmoqda. Yaqin uch yilda yana 500 ming gektar maydonda oʻrmon barpo etilishi Orolboʻyidagi ekologik va iqtisodiy holatni ancha yaxshilaydi. Tuz uchishi va yerning shoʻrlanishi kamayib, chorvachilik uchun ulkan ozuqa manbai yaratiladi.
Davlatimiz rahbari mazkur rejalarni maʼqullab, ularni tez vaqtlarda amalga oshirish va yanada rivojlantirish uchun zarur koʻmak berilishini taʼkidladi. Moʻynoqning mavjud salohiyati, tabiiy imkoniyatlaridan foydalanib, kerakli mahsulotlar ishlab chiqarish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Masalan, Moʻynoqda qamish koʻp. Uni qayta ishlaydigan korxonalar tashkil etib, bozorbop qurilish materiallari tayyorlash, yoshlarni ish bilan taʼminlash mumkin. Hududning yana bir imkoniyati – suv havzalari. Ularda baliqchilikni rivojlantirish, baliqni qayta ishlab sotish orqali oilalarga baraka kiradi.
Moʻynoqda chorvachilik, ayniqsa, echkichilikni rivojlantirish ham mumkin. Echki har qanday muhitga yaxshi moslashadi, ozuqa tanlamaydi. Uning junidan kundalik ehtiyoj tovarlari tayyorlab sotish xotin-qizlar uchun ish oʻrni boʻladi.
Orol fojiasidan eng koʻp zarar koʻrgan asli shu – Moʻynoq aholisi, dedi Shavkat Mirziyoyev. Ularning sabr-qanoati, vatanparvarligi, mehnatkashligi uchun rahmat aytishimiz, shunga munosib xizmat qilishimiz kerak.
Shu bois Prezidentimiz kelgusi ikki yilda Moʻynoqda 20 ta koʻp qavatli uy qurish, yangi shaharcha barpo etish boʻyicha topshiriq berdi. Bu yerda zamonaviy shaharsozlikdagi barcha yangiliklarni joriy etish, namunaviy infratuzilma yaratish zarurligini taʼkidladi.
Ekologiya muzeyi zalida mahalliy aholi vakillari bilan boʻlib oʻtgan muloqotda ana shu ulkan rejalar haqida soʻz bordi. Shavkat Mirziyoyev Moʻynoq rivojida yangi davr boshlanishi, zamonaviy uy-joylar va korxonalar qurilishi, tuman yoshlarining oliy oʻquv yurtlariga kirishi uchun imtiyozlar berilishini taʼkidladi. Oʻzbekiston Prezidentining tashrifi, tumanni har tomonlama rivojlantirishga qaratayotgan eʼtibori moʻynoqliklarga katta quvonch bagʻishladi.
Davlatimiz rahbari Qanlikoʻl tumanida barpo etilgan "Kanteks invest" toʻqimachilik korxonasi bilan tanishdi.
Prezidentimizning 2017-yil yanvar va dekabr oylarida Qoraqalpogʻiston Respublikasiga tashrifi chogʻida Qanlikoʻl tumanida yirik toʻqimachilik korxonasi tashkil etish loyihasi taqdim etilgan edi. Oʻtgan vaqt mobaynida korxona uchun 10 gektar yer ajratilib, bunyodkorlik ishlari boshlab yuborildi. Korxonani barpo etish yengil sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishda tajribali boʻlgan "Kanteks invest" MCHJ tomonidan amalga oshirildi. Natijada yaydoq yerda zamonaviy toʻqimachilik fabrikasi qad rostladi.
Ayni paytda korxonaga Germaniya, Shveysariya, Turkiya va Hindistondan soʻnggi rusumdagi toʻqimachilik dastgohlari keltirilib oʻrnatish ishlari olib borilmoqda.
Loyiha qiymati 38,7 million AQSH dollari boʻlgan korxonani kelasi yil birinchi choragida ishga tushirish moʻljallangan. Bu yerda dastlabki bosqichda yiliga 11 ming tonna sifatli ip-kalava ishlab chiqariladi. 2020-yilda roʻyobga chiqariladigan navbatdagi bosqichda toʻqimachilik matosi tayyorlash, 2021-yilda amalga oshiriladigan uchinchi bosqichda boʻyash va tayyor kiyim-kechak ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyiladi.
Korxona toʻla quvvat bilan ishlay boshlagach, yiliga qiymati 25 million AQSH dollaridan ziyod mahsulotni eksport qilish imkoniyati paydo boʻladi.
Davlatimiz rahbari korxonaning ishlab chiqarish binosi, toʻqimachilik dastgohlarini koʻzdan kechirdi, taʼsischilar bilan suhbatlashdi.
650 ga yaqin kishi ish bilan taʼminlanadigan fabrika uchun bugungi kunda ishchilar tanlab olinib, shu yerning oʻzida tashkil qilingan oʻquv markazida oʻqitilmoqda, shuningdek, boshqa hududlardagi korxonalarda bilim va malakasi oshirilmoqda.
Shu yerda Qoraqalpogʻiston Respublikasini rivojlantirishga qaratilgan iqtisodiy loyihalar taqdimoti oʻtkazildi.
Qoraqalpogʻiston Respublikasida ip-kalava eksportini kamaytirish, jinsi matosi, momiq sochiq va boshqa tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish, ekin maydonlarini klasterlarga berish, hosildorlik va rentabellik darajasini oshirish haqida soʻz bordi. Qizilmiya va boshqa dorivor oʻsimliklar yetishtirish va qayta ishlash tashkilotlari uyushmasining amalga oshirilayotgan investitsiyaloyihalari, jumladan, noyabr oyida faoliyat boshlagan "Lanko Miya" MCHJ qoʻshma korxonasida qizilmiya ekstraktidan Yevropa bozori uchun moʻljallangan qandolat mahsulotlari, shokolad uchun ingredentlar ishlab chiqarish loyihasi davlatimiz rahbarida katta qiziqish uygʻotdi. Qoraqalpogʻistonda qizilmiya plantatsiyalarini koʻpaytirish, xorijiy sheriklar bilan vodorod-peroksid zavodini ishga tushirish, investorlar uchun bojxona toʻlovi, mahsulotni standartlashtirishni yengillashtirish, "Nukus-farm" EIZda investitsiya loyihalarini amalga oshirish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Oʻzbekistonning Xitoy, Janubiy Koreya, Yaponiya, Kuvaytdagi elchixonalari tomonidan ushbu davlatlar bilan amalga oshirilayotgan loyihalar taqdimotning eʼtiborli jihati boʻldi. Prezidentimiz topshirigʻi asosida elchilarimiz tomonidan ushbu mamlakatlar bilan Qoraqalpogʻistonda yirik loyihalarni amalga oshirishga kirishilgani, jumladan, jalb qilinayotgan investitsiyalar hisobiga zamonaviy avtomatlashgan sement va lok-buyoq zavodlari ishga tushirilishi va boshqa katta hajmli loyihalarni tatbiq etishga kirishilgani qayd etildi.
Qoraqalpogʻiston kelgusi 2-3 yilda butunlay oʻzgarishi kerak. Elchilar kelib, bu yerda uy-joy, yoʻl infratuzilmasi, taʼlim, ijtimoiy soha, suv taʼminoti kabi yoʻnalishlar boʻyicha investitsiya loyihalariga takliflar berishi zarur. Eng muhimi, ushbu ishlarning samarasi qoraqalpogʻistonliklar hayotida sezilishi kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Shavkat Mirziyoyev qurilish materiallari ishlab chiqarish, qishloq xoʻjaligini rivojlantirish, baliqchilik, parrandachilik, chorvachilik, uzumchilik klasterlari tashkil etish hisobiga ushbu tarmoqlarni rivojlantirish, xorijdan toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalar jalb qilishni koʻpaytirib, istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, hududning eksport salohiyatini yuksaltirish yuzasidan mutasaddilarga zarur koʻrsatmalar berdi.
Qoraqalpogʻiston Respublikasida aholi salomatligini muhofaza qilishga alohida eʼtibor qaratilib, yangi zamonaviy tibbiyot muassasalari bunyod etilmoqda, mavjudlari rekonstruksiya qilinayotir.
Bu borada Orolboʻyi aholisiga koʻrsatilayotgan tibbiy xizmat sifatini yanada yaxshilash maqsadida amalga oshirilayotgan 2017-2018 yillarga moʻljallangan investitsiya dasturi muhim ahamiyat kasb etmoqda. Jumladan, mazkur dastur asosida 36 obyektda 84 milliard soʻmlikdan ziyod ish bajarildi, 2,8 million dollarlik zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar keltirildi. 2 ming 365 shifokor Toshkent vrachlar malakasini oshirish institutida, 53 shifokor xorijda malaka oshirdi. 72 zamonaviy avtotransport vositasi keltirildi.
"Qoʻngʻirot" ovul fuqarolar yigʻinidagi 23-oilaviy poliklinika ham joriy yilda rekonstruksiya qilindi. UTT, EKG, biokimyoviy analizator kabi zamonaviy tibbiy jihozlar bilan taʼminlandi.
Shavkat Mirziyoyev mazkur oilaviy poliklinikada yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Muassasa "Qoʻngʻirot", "Shumanay", "Qangli" ovul fuqarolar yigʻinlari aholisiga xizmat koʻrsatadi. Poliklinikada 5 oʻrinli statsionar va tez tibbiy yordam koʻrsatish shoxobchasi tashkil etilgan. Ayollar maslahatxonasi, ijtimoiy dorixona, fitobar aholi xizmatida.
Prezidentimizga mobil oftalmologik klinika faoliyati haqida ham maʼlumot berildi. "Isuzu" avtobusida tashkil etilgan ushbu mobil klinika koʻz kasalligiga chalingan bemorlarni joylarda chuqur tekshiruvdan oʻtkazish va davolashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shavkat Mirziyoyev aholi salomatligini mustahkamlash borasidagi ishlar izchil davom ettirilishini, ayniqsa, xotin-qizlar va bolalar sogʻligʻi uchun barcha sharoit yaratilishini taʼkidladi.
Prezidentimiz Qoʻngʻirot tumanidagi "Wunderkinds in Kungirad" maktabgacha taʼlim muassasasida boʻldi.
Davlatimiz rahbari farzandlarimiz tarbiyasining birinchi va muhim boʻgʻini – maktabgacha taʼlim muassasalari faoliyatini takomillashtirishga doimiy eʼtibor qaratib keladi.
Qoʻngʻirot tumani "Qoʻngʻirot" ovul fuqarolar yigʻini hududida joylashgan "Wunderkinds in Kungirad" davlat-xususiy sheriklik asosidagi maktabgacha taʼlim muassasasiga 90 dan ziyod bola qamrab olingan.
Mazkur bogʻcha joriy yil 7 noyabr kuni faoliyat boshlagan. Tadbirkor Dilnoza Abdullayeva mart oyida hududdagi tashlandiq binoni "nol" qiymatda olib, uni zamonaviy maktabgacha taʼlim muassasasiga aylantirdi. Buning uchun "Oʻzsanoatqurilishbank"dan 1,5 milliard soʻm kredit ajratildi. 500 million soʻm oʻz mablagʻini sarfladi. Bogʻchada bolalarga rus, ingliz tillari interfaol usullarda oʻrgatiladi. Sport toʻgaraklari mavjud.
Davlatimiz rahbari bogʻchada bolalarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi, xodimlar bilan muloqot qildi.
Farzandlarimizni bolaligidan sogʻlom, aqlli qilib tarbiyalasak, ertaga maktabga bilimli yoshlar keladi. Maktabni oʻquvchilar har tomonlama bilimli boʻlib bitirsa, institutlarimizga ilm-maʼrifatli, maʼnaviyatli yoshlar boradi, mamlakatimiz uchun yaxshi kadrlar yetishib chiqadi. Shuning uchun maktabgacha taʼlim doim diqqatimiz markazida boʻlishi kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimizga Qoraqalpogʻistonda maktabgacha taʼlim tizimini rivojlantirish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar va koʻzda tutilayotgan loyihalar toʻgʻrisida maʼlumot berildi.

Главная/ Новости страны / Новые проекты послужат дальнейшему повышению уровня жизни
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой созидательной работой, ходом реформ, крупными проектами на местах 15 ноября прибыл в Республику Каракалпакстан.
В ходе предыдущих поездок в Каракалпакстан глава государства обозначил системные меры по развитию экономики региона, улучшению социальных условий. За минувший период в регионе успешно осуществлена широкомасштабная работа по благоустройству в рамках программ "Обод кишлок" и "Обод махалла".
По прибытии в город Нукус Президент ознакомился с проделанной работой по модернизации международного аэропорта "Нукус".
Во исполнение поручений, данных главой государства в ходе поездки в Каракалпакстан в январе 2017 года, здесь выполнены работы почти на 80 миллиардов сумов. Здание аэропорта реконструировано, терминал расширен и оснащен в соответствии с современными требованиями.
Шавкат Мирзиёев отметил, что международный аэропорт "Нукус" служит экономическому развитию Каракалпакстана, способствует расширению деловых связей, увеличению туристического потока.
Затем Президент посетил Муйнакский район.
В последние годы в результате принятых конкретных мер по улучшению экологической ситуации в районе, обеспечению населения чистой питьевой водой, созданию новых рабочих мест значительно возрос уровень жизни.
В соответствии с постановлением главы государства "О дополнительных мерах по экономическому развитию и обеспечению занятости населения Муйнакского района Республики Каракалпакстан в период 2017-2018 годы" от 28 февраля 2017 года здесь организованы производства текстильной, фармацевтической и электротехнической продукции, оборудования для капельного орошения, пластмассовых труб, задействованы возможности для развития рыбной отрасли и туризма.
В 2019 году в районе планируется реализовать 12 проектов в сфере промышленности, пять проектов в сельском хозяйстве, 14 проектов в сфере услуг. Разработаны проекты по строительству и ремонту объектов социальной сферы, развитию инженерно-коммуникационных сетей. Президент ознакомился с этими проектами.
На презентации Международного инновационного центра Приаралья при Президенте Республики Узбекистан особо отмечалась его важность для социально-экономической жизни региона. Центр создан по инициативе Шавката Мирзиёева, озвученной на состоявшемся 24 августа текущего года заседании Совета глав государств-членов Международного фонда спасения Арала. Тогда Президент нашей страны выдвинул ряд важных предложений по внедрению инновационных решений и привлечению иностранных инвестиций в регион Приаралья, развитию "зеленой экономики", ведению научно-исследовательских работ.
Вскоре, 16 октября 2018 года, при научно-техническом содействии Исламского банка развития и Международного центра биоземледелия в условиях засоления был организован Международный инновационный центр Приаралья при Президенте Республики Узбекистан. Его основными задачами определены расширение научно-исследовательских и практических работ на высохшей части Аральского моря, внедрение передового опыта и инноваций для улучшения экосистемы, озеленение пустыни, управление засухой, развитие животноводства и другое.
В настоящее время на эти цели направляются средства Министерства инновационного развития Республики Узбекистан, международных организаций, в частности Французского агентства развития.
Также важным для региона является проект Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству и Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды по посадке леса на 500 тысячах гектарах высохшего дна Арала.
Накопленный опыт указывает на то, что это вполне возможно. Создание в ближайшие три года лесов на площади в 500 тысяч гектаров заметно улучшит экологическую и экономическую ситуацию в Приаралье. Снизится интенсивность солевых бурь и замедлится засоление почвы, будет создана большая кормовая база для животноводства.
Глава нашего государства одобрил эти планы и отметил, что будет оказана необходимая помощь для их скорейшей реализации.
Президент дал поручения по организации производства востребованной на внутреннем рынке продукции, используя потенциал и природные ресурсы Муйнака. К примеру, в районе в изобилии произрастает тростник. Организовав предприятия по его переработке и производству строительных материалов, можно обеспечить работой молодых людей. Преимуществом района являются и водоемы, развивая рыбоводство в которых можно будет обеспечить достаток во многих семьях.
В Муйнаке также можно заниматься животноводством, особенно разведением коз, которые хорошо адаптируются к внешней среде и неприхотливы к корму. Налаживание производства товаров из козьей шерсти могло бы обеспечить работой женщин.
Жители Муйнака наиболее пострадали от Аральской катастрофы, сказал Шавкат Мирзиёев. Мы благодарны за стойкость, патриотизм, трудолюбие.
Президент нашей страны поручил построить в следующие два года в Муйнаке 20 многоквартирных домов, создав таким образом новый массив. Отмечалась необходимость использования при этом современных достижений градостроительства, формирования образцовой инфраструктуры.
В зале Экологического музея состоялся диалог с представителями местного населения, в ходе которого говорилось об открывающихся для района больших перспективах. Шавкат Мирзиёев отметил, что в жизни Муйнака начнется новый период, молодежи района будут предоставлены льготы при поступлении в вузы. Приезд Президента нашей страны, его внимание всестороннему развитию района обрадовали и воодушевили муйнакцев.
Глава государства ознакомился с текстильным предприятием "Кантекс инвест" в Канлыкульском районе.
В ходе предыдущих поездок главы нашего государства в Каракалпакстан был представлен проект по организации в Канлыкульском районе крупного текстильного предприятия. За минувший период для предприятия был выделен земельной участок на 10 гектаров и начаты строительные работы. Строительством предприятия занялось общество с ограниченной ответственностью "Кантекс инвест", имеющее большой опыт в производстве продукции легкой промышленности. В результате на пустыре появилась современная текстильная фабрика.
В настоящее время на предприятии выполняется монтаж современного ткацкого оборудования из Германии, Швейцарии, Турции и Индии.
Предприятие проектной стоимостью 38,7 миллиона долларов США намечено задействовать в первом квартале следующего года. На первом этапе здесь будет производиться качественная пряжа в объеме 11 тысяч тонн в год. На следующем этапе в 2020 году будет налажено производство ткани, на последнем этапе, реализация которого намечена на 2021 год, - покраска ткани и пошив готовой одежды.
С выходом предприятия на полную мощность планируется экспортировать в год продукцию на более чем 25 миллионов долларов США.
Глава государства ознакомился с производственными мощностями и оборудованием предприятия, побеседовал с его учредителями.
На фабрике, планирующей обеспечить работой около 650 человек, завершен отбор работников, сейчас они проходят обучение в организованном здесь же учебном центре, стажировку на других предприятиях страны.
Здесь же состоялась презентация экономических проектов, нацеленных на развитие Каракалпакстана.
Говорилось о необходимости снижения экспорта пряжи из Каракалпакстана, расширения производства джинсовой ткани, махровых полотенец и другой готовой продукции, предоставления посевных площадей кластерам, доведения урожайности и повышения уровня рентабельности выращивания этой культуры.
Большой интерес у главы государства вызвали инвестиционные проекты, реализуемые Ассоциацией организаций по производству и переработке солодки и других лекарственных растений, в частности, по производству на задействованном в октябре совместном предприятии "Lanko Miya" ингредиентов из экстракта солодки для кондитерской продукции и шоколада, ориентированных на рынок Европы. Даны рекомендации по расширению плантаций солодки в Каракалпакстане, организации совместно с зарубежными партнерами завода перекиси водорода, предоставлению инвесторам преференций по таможенным платежам, стандартизации продукции, реализации инвестпроектов в СЭЗ "Нукус-фарм".
Представлены проекты, реализуемые совместно с посольствами нашей страны в Китае, Южной Корее, Японии и Кувейте. По поручению Президента наши послы в этих странах принимают меры по привлечению иностранных инвестиций для реализации крупных проектов в Каракалпакстане, в частности, по организации современных цементного и лакокрасочного заводов.
В следующие 2-3 года Каракалпакстан должен совершенно измениться. Послы должны посещать регион и предлагать инвестиционные проекты по строительству жилья, дорожной инфраструктуры, учреждений образования, социальной сферы, водоснабжению и другим направлениям. Самое важное, каракалпакстанцы должны почувствовать на себе эффект от этой работы, сказал глава государства.
Шавкат Мирзиёев дал указания по развитию производства строительных материалов, организации рыбоводческих, птицеводческих, животноводческих и виноградарских кластеров, расширению привлечения прямых иностранных инвестиций, реализации перспективных проектов, повышению экспортного потенциала Каракалпакстана.
В регионе уделяется особое внимание охране здоровья населения, строятся новые и реконструируются действующие медицинские учреждения.
Важную роль в этом играет рассчитанная на 2017-2018 годы инвестиционная программа, направленная на дальнейшее улучшение качества медицинского обслуживания населения Приаралья. В частности, на основе этой программы на 36 объектах выполнены строительно-ремонтные работы на более чем 84 миллиарда сумов, они оснащены современным оборудованием общей стоимостью 2,8 миллиона долларов США. Повышена квалификация 2 365 врачей в Ташкентском институте усовершенствования врачей и 53 за рубежом. Доставлены 72 современных автотранспортных средства.
В семейной поликлинике № 23 в сходе граждан "Кунгирот" в текущем году проведена реконструкция, установлена современная медицинская аппаратура, в том числе УЗИ, ЭКГ, биохимический анализатор.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, созданными в этой семейной поликлинике.
Учреждение обслуживает жителей сходов граждан аулов "Кунгирот", "Шуманай", "Кангли".
В составе поликлиники действуют пятиместный стационар и пункт скорой медицинской помощи, женский консультационный кабинет, социальная аптека, фитобар.
Президенту была представлена мобильная офтальмологическая клиника на базе автобуса "Isuzu". Здесь есть возможность проводить глубокое обследование и лечение пациентов с глазными заболеваниями.
Шавкат Мирзиёев отметил, что работа по укреплению системы охраны здоровья населения будет последовательно продолжена, в частности будут созданы все условия для медицинской помощи женщинам и детям.
Президент посетил дошкольное образовательное учреждение "Wunderkinds in Kungirad" в Кунградском районе.
Глава государства уделяет постоянное внимание совершенствованию деятельности учреждений дошкольного образования - самого первого и важного звена в воспитании гармонично развитых личностей.
В детском саду "Wunderkinds in Kungirad", организованном в сходе граждан аула "Кунгирот" на основе государственно-частного партнерства, воспитываются более 90 детей.
Детский сад начал свою деятельность 7 ноября текущего года. Предприниматель Дилноза Абдуллаева в марте получила пустовавшее здание по "нулевой" стоимости и превратила его в современное дошкольное учреждение. На это были направлены средства взятого в "Узпромстройбанке" кредита на 1,5 миллиарда сумов и собственные средства в размере 500 миллионов сумов. Здесь налажено обучение русскому и английскому языкам с использованием интерактивных методов, действуют спортивные секции.
Глава государства ознакомился с созданными в детском саду условиями, побеседовал с работниками.
Если воспитаем наших детей здоровыми и умными с раннего возраста, завтра в школу придут всесторонне подготовленные ученики. В школе также необходимо качественное обучение, чтобы затем в институты поступили эрудированные, обладающие высокой духовностью юноши и девушки. Так страна получит хорошие кадры. Поэтому дошкольное образование должно находиться в центре нашего постоянного внимания, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президенту была представлена информация о проводимой работе и будущих проектах по развитию системы дошкольного образования в Каракалпакстане.